رشته مهندسی زیست فناوری (بیوتکنولوژی) در دانشگاه ایلام دایر گردید

با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم: رشته مهندسي زيست فناوري (بيوتکنولوژي) در دانشگاه ايلام داير و اولين دوره پذيرش دانشجو در اين رشته در مهرماه سال جاري انجام خواهد گرفت. به گزارش ر

با موافقت شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم: رشته مهندسی زیست فناوری (بیوتکنولوژی) در دانشگاه ایلام دایر و اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته در مهرماه سال جاری انجام خواهد گرفت.

   به گزارش روابط عمومی، دکتر علی‎اکبری رئیس دانشگاه ایلام با اعلام این خبر، بیان داشت: با توجه حضور اعضای هیأت علمی جوان و پرتلاش و وجود آزمایشگاه‎ها و زیرساخت‎های لازم و در راستای سیاست راهبردی دانشگاه ایلام در راه‎اندازی و توسعه رشته‎های میان رشته‎ای و کاربردی، با رایزنی‎ها و پی گیری‎های بعمل آمده، شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم با راه‎اندازی رشته کارشناسی زیست فناوری در دانشگاه ایلام موافقت بعمل آورد و اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته هم اول مهر ماه سال جاری انجام خواهد گرفت.

دکتر علی‎اکبری در توضیح اهداف راه‎اندازی این رشته، اظهار کرد: رشته‌ بیوتکنولوژی‌ یک‌ رشته‌ کاربردی‌ و میان‌ رشته‌ای‌ علوم‌ پایه، کشاورزی و مهندسی است‌ که‌ قلمرو آن‌ حداقل‌ 33 حوزه‌ تخصصی‌ علوم‌ بعضاً با قدمت زیاد از جمله زیست شناسی و بویژه زیست شناسی مولکولی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، ژنتیک، علوم گیاهی، علوم جانوری و سایر علوم منجمله شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی بیوشیمی، داروسازی، کامپیوتر و ... را در برمی‌گیرد و هدف آن پرورش دانش آموختگان آشنا به کاربرد علوم زیستی در فرآیندهای مختلف می‎باشد.

رئیس دانشگاه درباره اهمیت این رشته، بیان داشت: گستردگی کاربرد زیست فناوری در قرن بیست و یک به حدی است که محیط زیست، اقتصاد، کشاورزی، بهداشت، درمان، تغذیه، صنعت و سایر جنبه‎های زندگی بشر را تحت تأثیر شگرف خود قرار خواهد داد، به همین دلیل دانشمندان قرن بیست و یک را قرن زیست فناوری نامگذاری کرده‎اند.

دکتر علی‎اکبری درباره شرایط تحصیل در این رشته، گفت: داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم تجربی و ریاضی فیریک می‌توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند، چرا که بعضی از گرایش‎های این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر از گرایش‎ها به رشته‎های مهندسی مربوط می‎شود.

رئیس دانشگاه درباره روند ادامه تحصیل در این رشته، بیان کرد: فارغ التحصیلان این رشته می‎توانند در یکی از گرایش‎های‌ زیست فناوری میکروبی‌، زیست فناوری ‌ پزشکی‌، زیست فناوری ‌ محیطی‌ و دریایی‌، زیست فناوری مولکولی‌، نانو زیست فناوری و بیوتکنولوژی‌ کشاورزی‌ (گیاهی‌) ادامه تحصیل دهند.