با اهتمام دانشیار دانشگاه: یک گونه جدید از حشرات شکارگر استان ایلام ثبت جهانی گردید

با اهتمام مجيد ميراب بالو دانشيار دانشگاهايلام، يک گونه جديد از حشرات شکارگر استان ايلام ثبت جهاني گرديد. به گزارش روابط عمومي، دکتر مجيد ميراب بالو دانشيار دانشکده کشاورزي اعلام اين خبر، بيان

با اهتمام مجید میراب بالو دانشیار دانشگاهایلام، یک گونه جدید از حشرات شکارگر استان ایلام ثبت جهانی گردید.

به گزارش روابط عمومی، دکتر مجید میراب بالو دانشیار دانشکده کشاورزی اعلام این خبر، بیان داشت: در ادامه تحقیقات خود در رابطه با شناسایی حشرات استان ایلام، نمونه‎‎برداری‎های متعددی از روی علف‎های هَرز فرفیون انجام گرفت که در نتیجه منجر به شناسایی یک تریپس شکارگر با نام علمی «Aeolothrips euphorbiae Mirab-balou» گردید و سپس ثبت جهانی آن در اواسط سال 2018 اقدام انجام گرفت.

بنا به این گزارش: نام گونه این حشره از اسم علمی فرفیون گرفته شده است. لازم به ذکر است که نمونه‎های این گونه از شهرستان‎های ایلام، ایوان و ملکشاهی استان ایلام؛ و تعدادی نمونه نیز از اسلام آباد غرب (کرمانشاه) و الشتر (خرم آباد) از روی علف‎های هرز فرفیون جمع آوری گردید که نمونه‎های موجود در کلکسیون حشرات دانشگاه ایلام (ILAMU) نگهداری می‎شود.

شایان ذکر است مقاله مرتبط با این گونه جدید حشره، در مجله Far Eastern Entomologist (کشور روسیه) در سال 2019 به چاپ رسیده است که در آن کلید شناسایی 25 گونه از حشرات متعلق به جنس Aeolothrips تهیه شده است.