شناسایی نوعی حشره جدید در ایلام توسط دانشیار دانشگاه ایلام

دکتر مجيد ميراب بالو دانشيار دانشگاه ايلام موفق به کشف و ثبت جهاني گونه اي حشره از خانواده ريشکداران (تريپس) شد. به گزارش روابط عمومي، دکتر مجيد ميراب بالو دانشيار گروه گياه پزشکي در خصوص ا

دکتر مجید میراب بالو دانشیار دانشگاه ایلام موفق به کشف و ثبت جهانی گونه ای حشره از خانواده ریشکداران (تریپس) شد.

   به گزارش روابط عمومی، دکتر مجید میراب بالو دانشیار گروه گیاه پزشکی در خصوص  این کشف جدید، بیان کرد: این گونه جدید هنگام تحقیق و مطالعه در رابطه با شناسایی حشرات استان ایلام از زیر برگ های ریخته شده پای درختان بلوط کوه مانشت جمع آوری و شناسایی شد.

دکتر میراب بالو با بیان اینکه کشف و شناسایی نمونه های این حشره در سال 2016 صورت گرفت، افزود: با مطالعه و بررسی این گونه جدید محرز شد که این حشره برای اولین بار شناسایی و کشف شده و سپس برای ثبت جهانی آن در سال 2019 اقدام های لازم انجام گرفت.

دانشیار گروه گیاه پزشکی یادآور شد: اسم این گونه جدید را به عشق دخترم بهار به نام Liophloeothrips baharae Mirab-balou نامگذاری کردم و مقاله مربوط به آن در مجله علمی (Vestnik Zoologii Fauna and Systematics)  کشور اوکراین به چاپ رسید.

وی اضافه کرد: گونه کشف شده جنس ماده این حشره به اندازه یک هزار و 810 میکرون است و هنوز موفق به کشف و شناسایی جنس نر آن نشده ایم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ایلام، با ثبت جهانی این حشره، درواقع در سال 2019 این محقق دانشگاه ایلام دومین کشف خود را ثبت جهانی کرد.

دکتر میراب بالو بهار امسال نیز موفق به ثبت جهانی یک جفت حشره نر و ماده دیگر از خانواده تریپس ها با نام علمی Aeolothrips euphorbiae Mirab-balou شد که گونه ای شکارگر است که از حشرات آفت تغذیه می کند. 

این گزارش می افزاید: تریپس ها گروهی از حشرات متعلق به راسته بال ریشکداران (Thysanoptera) هستند که حشرات این راسته کوچک و باریک به طول 0/5-15 میلی متر هستند که انتشار وسیعی در سطح جهان دارند. در حقیقت تریپس ها در ردیف کوچک ترین حشرات قرار می گیرند و همین امر، مشاهده، جمع آوری و تشخیص دقیق و همچنین پرورش آنها را با مشکل مواجه ساخته است و در حال حاضر حدود  6 هزار گونه از این راسته در دنیا گزارش شده که از این تعداد، حدودا 220 گونه در ایران شناسایی شده است.
مجید میراب بالو باهمکاری گروه تحقیقی گیاه پزشکی دانشگاه ایلام در سال های اخیر موفق به ثبت جهانی چندین گونه حشره جدید شده است.